USD 5.6706 EUR 6.5053 GBP 7.3623 Gram altın 222.79810982417 Cumhuriyet Altını 1498 Gümüş 2.6572 ONS 1222.1 Yarım Altın 729.24

Akşam: Yatsı:
15 °C

"Elektrik zamları geri alınmalı"

Döviz kurlarındaki artış nedeniyle 2 ay içinde iki kez yapılan zamların geri alınması konusu Meclis gündemine getirildi.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, döviz kurlarındaki artış nedeniyle 2 ay içinde iki kez zamlanan elektrik fiyatlarını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bütçe görüşmelerinin yapıldığı Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, Meclis gündemine getirdi.

"Konutlarda elektrik fiyatlarında bir indirim yapılması düşünülmekte midir?" diye soran Gürer’in sözlü soru önergesine yazılı yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, maliyet unsurlarının azalması halinde indirim yapılabileceğini söyledi.

"Maliyet unsurları düşerse indirim yapılır"

Önergeye yanıt veren Bakan Dönmez, dağıtım tarifeleri ve perakende satış tarifelerinin maliyet unsurlarında gerçekleşen değişimlerin, söz konusu tarifelere yansıtıldığını belirtti. Bakan Dönmez, Maliyet unsurlarının azalması yönünde bir değişiklik olması halinde fiyatlarda da aynı yönde bir değişiklik yaşanacağını açıkladı.

"Maliyet unsuru düştü, indirim yapın"

Gürer, ağustos ve eylül aylarında yapılan zamların, döviz kurlarındaki artıştan kaynaklandığı yönündeki resmi açıklamaları hatırlatarak, "Dolar 7 lira bandına yaklaştığında iki ay içinde 2 kez zamlanan elektrik tarifelerinin, döviz kurunun 5.30 lira seviyesine gerilediği günümüzde yeniden düzenlenmesi ve yapılan zamların geri alınması gerekiyor." diye konuştu. 
(İLKHA)ynak: https://ilkha.com/haber/86655/elektrik-zamlari-geri-alinmali