Büyük İnsanlığın(!) Hendekle İmtihanı

Article

Büyük insanlık anlamına gelen ‘Mirovatiya Mezin’ ve Özgür Hayat karşılığı kullanılan ‘Jiyana Azadi’ kavramaları; Kürdistan coğrafyasında politik kimlikleri düşünsel birikimlerinden daha fazla gelişen insanların son zamanlarda dillerinden düşürmedikleri sihirli sözcükler. Sihirli diyorum çünkü insanlar sorgulamadan, araştırmadan bu sözcüklerin büyüsüne kapılmaktadır.


Tabii bunu besleyen stratejik akıl, belli ki üzerinde itinayla çalışmış. Aynı şekilde berxwedan=direniş sözcüğü de aynı sihirli etkiye sahiptir. İlk etapta zalime isyan, adaleti haykırma onurlu eylemler olarak kabul edilmelidir. Gel gör ki şehirlerdeki ve dağlardaki zalimlere karşı haykırmayı onursuzluk ve ihanet sayanlar türedi çağımızda.

 

İnsanlığın adalet ve özgürlüğü, teknolojik gelişmelerle paralel seyretmediği açıktır. Kölelik şekil ve mekân değiştirse de bireylerdeki düşünce biçimi değişmemiştir. Diğer taraftan Köleye hükmeden, hizmet ettiren efendiler kendi aralarında sektörel farklılık göstermektedir.

 

Dağlarda  gençliği terörize eden devrimci  Seroklar, metropollerde  emekçinin emeği çalan sermayedarlar, basın ve görsel medyada iffet ve şeref hırsızlığı yapan medya patronları…

 

Büyük insanlık için yola çıkan sözüm ona bu Özgürlük Havarileri(!) Kürt ve Türk insanını, Büyük İnsanlık ulaştırma yerine Büyük Çukurlarda ölüme terk etmiştir. Kendilerini, ‘inanç sistemini ve değer yargısını benimsemedikleri’ Hz. Musa’nın firavuna karşı mücadelesiyle özdeşleştirdiklerini, aynı şekilde ezilmiş halkları zalimlerin zulmüne karşı koruyup kolladıklarını beyan etmekten de hayâ etmediklerini görüyoruz.

 

Bilindiği kadar Özgürlük Havarileri(!) Tur-i Sina’ya Rabbin buyruklarını topluma ileten Hz. Musa mücadelesinin aksine çağın firavunları olan Amerika ve Rusya’ya seyrüsefer yaparak kaos planında yeni stratejiler ve emirler almaktadır. Bakara Suresinde “ve bir vakit İsrâil’in oğullarının misakını [83]aldık” ‘‘Allâh’tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz! Ve ebeveyne iyilik! Yakınlığı bulunanlara da, yetimlere de, yoksullara da! Ayrıca insanlara güzel söyleyin ve namazı dosdoğru kılın ve zekâtı ulaştırın!’’

 

“Sonunda azınız hariç yüz çevirerek döndünüz!  Yine bir vakit sizin misakınızı almıştık: kanlarınızı dökmeyeceksiniz ve kendinizi yurtlarınızdan çıkarmayacaksınız! Hem de siz tanıklık ederek ikrar[84] ettiniz.’ şeklinde yer verilirken;  Kandilin sözcüleri de,  hendeklerle çevrilmiş Amed’in sokaklarında 'demokratik özerk bölgeler' isteyen 14 maddelik bildirgeyi açıklayarak; Özerk Bölge Yönetiminin denetiminde, yereldeki asayişin tümünü sağlayacak resmi yerel güvenlik birimlerinin kurulmasından" bahsediyor.

 

İnsanların binlercesinin göç ettiği/ettirildiği Özerk Bölgeler. Tüm bu özerk bölgelerin ve kentlerin demokratik esaslarla seçilmiş meclisler ve meclisler içinden seçilmiş özyönetim organlarının, hayatı arenaya çeviren kanunlarına bir an önce geçilmesinden bahsediliyor.

Her gün yeni kavramlar ve bu kavramların yeni kurbanları. Neden siz insanımıza Kızıldeniz açmak yerine Kızılkanda boğulmayı vaat ediyorsunuz? Neden şehir eşkıyalarını, ayyaşları ve serserilerden oluşan güruhu toplum önderi olarak takdim ediyorsunuz. Mahalleleri, sokakları, evleri, dükkânları viraneye çevirerek yaşamı katledenleri destekliyorsunuz! Bu yaptığınız mücadele şekli hangi, hangi demokratik yaşam modelimde ya da hangi Kutsal Kitapta geçmektedir.

 

Milletin mahremine girmekte hiçbir beis görmeyen KCK Asayiş grupların hayatı zindan etmelerine neden ses çıkarmazsınız! Sorulara cevap yerine gündemi değiştirme ve kaypak cevaplar. Artık ciddiyetle bu halkın sorunlarına eğilin ve senaryonun sırrını açıklayın. Zira çevirdiğiniz filmler gerçekten aksiyon içeriyor fakat masum çocuklarla gözüyaşlı yaşlı analar bedel ödüyor! Filmin giderlerini bu masum halkın canı ve gözyaşlarından karşılamayı bırakın!...

Yazar Hakkında

Toplam

3

Makale

Erkam FİDANER

Önceki Kardeşliğe Hendek
Sonraki

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.