KURBAN YAKINLAŞMAKTIR BİLİR MİSİN?

Article

Kurban Allah’a yakınlaşmak amacıyla akıtılan kandır. İnsanlar sınıf sınıftır. Kimi zengin, kimi fakir, kimi güçlü kimi zayıf, kiminin her imkanı var. Kimi mahrum, kimi ailesiyledir, kimi yetim, kimi diyarlar abattır, kimi harabeye dönmüştür. İnsanların birbirine yakınlaşmaya ihtiyaçları vardır.

İçinde yaşadığımız hayat insanı gün geçtikçe yalnızlığa itmektedir. İnsanlar bireysel hayata hapsolmakta. İnsan yalnız olabilir mi? İnsanın insana ihtiyacı vardır. İnsan insanın kurdu değil, kurbanı yakını olmalı. İnsan birbirine yakınlaşmalı kurbanın bir amacı da insanların yakınlaşmasıdır. Kurbanla katılaşan yürekler, boğazlanan kurbanlıklarla yumuşayacak fakire, yetime, dula, mazluma, mağdura, muhacire, yolda kalmışa ve evinde  ete hasret olana et ulaşacak. Yoksa Rabbimizin ne bizim etimize ne kanımıza nede hiçbir şeyimize ihtiyacı yoktur. Keseceğimiz kurbanlıklarla insanlık ağacı yeşerecek ve bu şekilde takvaya ulaşmış olacağız.

Sinsi şeytanlar bizi birbirimizden koparmaya odaklanmış bütün planları bizim birbirimizi tüketmeye dayalıdır. Allah’ın lütfuyla bayrama ulaştık. Bu kurban bizi boş amaç ve hayaller için değil Allah rızası için kurban etmeli bizim yakınlaştırmalıdır. Önümüze dağ gibi sorunlar dizilmiş olabilir. Tek yapmamız gereken bıçağımızı kurbanlığımıza besmele ile uzatmamızdır. Kurban bizim yerimize kendini feda etmektedir. Ailemizde kurbanlığın başında dursun ki bu ibadetin zevkini tatsın.

Müslümanlar olarak birbirimizi anlamaya tanımaya birbirimizin yardımcısı olmaya ihtiyacımız vardır. Türkiye’de gönüllü STK ve vakıflar eliyle dünyanın her tarafındaki zorda kalanlara ve mağdurlara yardımlar ulaşıyor. Diğer İslam ülkelerinde ki çalışmalar nasıl tam olarak bilmiyorum. Dünyanın her köşesinde bir uğraş içinde olan hayır kurumları mevcuttur. Tamam, dünyanın neresinde olursa olsun mazlumun yanında olmak gerekiyor. Peki, bin yıllardır İslam kardeşlik bağıyla birbirimize kurban olduğumuz kardeşlerimiz “kendin için istediğini kardeşin içinde iste” düsturuna daha fazla muhtaçtır. Bu kurbanlıklarla yakınlık sağlanamazsa zaten parçalanmış, dağılmış bu ümmetin evlatlarını kafirler batıl ideoloji ve planlarına kurban edecek. Dünya cehenneme dönecek ve ahirette Allah’ın hesabından kurtulamayacağız.

Kurban bayramının yaşandığı bu günlerde kurbanlık hayvanlarımızla Allah’a ve birbirimize yakınlaşalım hayatın ana ekseni Allah’ın rızası olmalı dünyada barış arzulanıyorsa Allah’ın emirleri yaşanmalı ve yaşatılmalı. İnsanlığın iyilik ağacı da kurbanlıklarla sulanmalıdır. 

Yazar Hakkında

Toplam

22

Makale

Ömer SOYASLAN

Önceki KUDÜS SELAHADDİN'İ BEKLER
Sonraki

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.