İNTİHAR VAKALARI VE ENDİŞELERİMİZ

Article

Hemen hemen her hafta bir intihar vakasıyla karşılaştığımız Şanlıurfa’da, gelinen aşamada korkunç tablo bizi endişelendirmekte ve gerekli önlemleri almaya zorlamaktadır. Modernist bir dünyanın yozlaştırıcı yapı taşları gençlere sekülerizmi dayatarak gözlerini kör etmekte ve belirsiz bir boşluğa itmektedir. İntihar ile netice almayı düşünen her yaştan insan, felakete doğru sürüklendiğinin bilincinde değil.

Gerek iş olanaklarının yetersizliği, gerek aile içi huzursuzluk, gerekse de madde bağımlılığıyla cebelleşen insanlar çözümü intihar etmekte buluyor ve neticede intihara kalkışarak hayatlarını söndürüyor. Geriye gözü yaşlı anneler ve endişeye kapılan insanlar bırakıyor.

Bu aşamaya getiren sebeplere bakarsak birçok örnek verebiliriz. Başta TV programlarındaki ahlaksız ve edepsiz diziler/filmler, aile mefhumunu yerle bir eden izdivaç programları, dijital dünyanın sosyal medya ağı, işsizlik, dışlanma duygusu, hayattan bıkma, yaşantıdan lezzet alamama gibi nice örnekler vardır. İntihara sürükleyen bu oklar özellikle gençlerin böğründen vuruyor. Buna bir kurtuluş gözüyle bakıp bir bir kayıyorlar. Meçhul dünyanın münferit insanları olarak malum yere göç ediyorlar. 

Bu intihar vakalarının temelinde hiç şüphesiz “iman zayıflığı ve cehalet” yatmaktadır. Eğitimdeki çarpık bilgiler ve eğitimcilerin vurdumduymaz davranışları genç dimağlarda olumsuz bir zehir bırakıyor. Bu zehir gün be gün artarak önüne geçilmez bir kansere dönüştürüyor. Sonra da bir boşluğa çakılıp kalan insanlar çareyi ya bonzai zincirine ya da intihar ipine sarılmakta buluyor.  Bunlara nasıl dur denilmeli ve tedavi edilmelidir.

- Aileden başlamak üzere çocuklara İslami ahlak ve İslami bilinç kazandırmak, ekmek ve su gibi temel ihtiyaçlardandır. Bu durum onun manevi ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Zira bu eğitimi alamayan çocukların geleceği tehlikededir. Resulullah Aleyhisselatu Vesselam, birçok hadis­i şeriflerinde buna dikkat çekmektedir: “Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha değerli bir miras bırakamaz” (Tirmizî)

- Ebeveynlerin ve eğitimcilerin sözleri ve yaşantıları birbirine uyumlu olmalıdır. Çelişkili uyarıların ve ikazların ters teptiğinin bilincinde olmalıdır.

- Ebeveynler, eğiticimler gençlere yönelik İslami ve kültürel programlar yapmalı, İslami etkinliklere götürmelidir. Onlara huzurun kaynağını sunmalıdır.

- Devlet erkânı ve mülki amirler yozlaştırıcı ve ifsat ettirici reklamları, TV programlarını yasaklamalı ve kaldırmalıdır. İnsanlığa zarar veren bu materyalleri ortadan kaldırıcı maddeleri yürürlüğe koymalıdır.

Gençleri helal dairesinde tutmak ve geleceğe yönelik beklentilerden istifade etmek için İslami anlamda topluma faydalı ideol kişileri sunmak gerekir. Batılı ve zehir zemberek ideolojilerin fikir babalarını örnek olarak sunulmamalıdır. Yoksa Allah muhafaza daha çok intihar vakalarıyla karşılaşırız.

 

Selam ve dua ile vesselam…

Yazar Hakkında

Toplam

0

Makale

Önceki
Sonraki

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.