KEŞKE HEP SEÇİM (HİZMET) OLSA!

Article

Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere özellikle Şanlıurfa ili, hizmetleri normal zamanlarda maalesef göremezler. Ama seçimlerden hemen önce hummalı bir çalışma başlar. Sokaklara parke taşı döşenir. Yollar asfaltlanır. Bozulmuş yollar gece gündüz tamir edilir. Belediyelerin beyaz masalarını aradığınızda hemen şikâyetiniz alınır ve gerekli birimlere bildirilir. Sokakta çöpler mi toplanmamış bir telefonla halledilir.

Mevsimlik işçiler yıllarca çoluk çocuk adana Konya ve Samsun’a gidip topladığı parayı getirip başını sokabileceği bir ev yapmak için arsa satın alır. Sonra yine yollar kat ederek biraz daha çalışıp kazandığı para ile aldığı arsanın üzerinde ev yapmak ister.  Ve bunun için belediyelere gider gitmesine de gittiğine bin pişman olur. Belediyeden ev yapmak için izin ister. Fakat belediyenin hiçbir şey yapamayıp sadece kağıda imza atmak için istediği para miktarı 20 binin üzerindedir. Ama seçim öncesi olursa işler tam tersine döner. Para vermesen de yine ev yapabilirsin.

Şimdi neden keşke hep seçim olsa meselesini anladınız mı? Yapılan her seçimin ülke ekonomisine yüklediği külfet bir tarafa birçok faydası vardır. Çünkü bizde halka giden hizmetler seçim endekslidir. Halka seçim öncesi ayrı ve seçim sonrası ayrı tavır vardır.

Örnek verecek olursak seçim öncesi;

-Seçim dönemlerinde vatandaş insan yerine konuyor,

-vatandaşın her şikâyeti alınıp gereği yapılıyor,

-vatandaşın yolumu yok al sana yol,

-vatandaşın sokağında çöp mü var hemen temizleniyor,

-vatandaş ev mi yapmak istiyor yapabilirsin.(seçimden önce bitme şartıyla)

-vatandaşın ayağına kadar gidilir, derdi dinlenir…

Seçim sonrası;

-Vatandaş kimdir!?

-Sen misin bizi şikâyet eden önüne her türlü engel konur,

-Bu yol çok güzel size yeterlidir denir,

-Tamam, tamam çöpünü kaldırırız denir aylarca uğrayan olmaz,

-Ev mi yapacaksın olmaz bu arsada yapamazsın şu eksiğin, bu eksiğin var,

-Vatandaş bu sefer kapıya gelir derdini anlatır azarlanarak geri gönderilir.

Bunlar saymakla bitmez. Asıl işi halka hizmet etmek olan belediyeler neden hizmet etmesi gerektiğini seçim dönemlerinde hatırlıyor. Yoksa diğer zamanlarda uyuyor da seçim zamanında mı uyanıyor? Belediyeler ne zaman vatandaşına hizmet etmek için aldığı ödenekleri ona buna peşkeş çekmeyip vatandaşın hizmetinde kullanacak?

Bir de Şanlıurfa merkez ilçe belediyelerine buradan teşekkür etmeden geçmek olmaz. 16 Nisan’da yapılacak olan referandum için erken çalışmaya başladılar. Sokaklar yapılmaya yollar asfaltlanmaya ışıklandırma hizmetleri çok güzel bir şekilde başladı. Unutmayın! 16 Nisan son gündür. Eğer sokağınız kirli veya bozuksa mutlaka 16 Nisan’dan önce belediyeye bildirin bir şekilde halledin seçimden sonraya kalırsa havanızı alırsınız benden söylemesi…

İşte bütün sebeplerden dolayı keşke hep seçim (hizmet) olsa…

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Toplam

6

Makale

Mehmet DEMİR

Önceki SANATÇI MI? SON ATÇI MI?
Sonraki URFA SAHİPSİZ Mİ?

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.