DÜNYAYI KURTARACAK ADAM: TRUMP!

Article

Rivayet odur ki; 1900’lü yılların başında Mısır’ı işgal eden İngiliz ordusundan bir General güneşin doğmasına yakın dışarda bir hareketlilik hisseder ve kaldığı evin balkonuna çıkar. Fevç fevç bir yerlere doğru giden halkı gördüğü zaman merak eder ve yanındakilere halkın nereye gittiğini sorar. Onlar da milletin sabah namazına gittiğini söyler. General halkın namaza gitmesi bizim için zararlı mıdır? der. Onlar da hayır deyince “tamam o zaman gitsinler” der.

28 Şubat’ın en şiddetli bir şekilde hüküm sürdüğü, okul okumak isteyen başörtülülere her türlü engelin çıkartıldığı günlerde şimdi iktidara yakın bir yayın çizgisine sahip İslami gazetelerden biri, her gün Avrupa’ya okumaya giden başörtülü kızların nasıl hiçbir zorlukla karşılaşmadığını yazıyordu. Avrupa’da fikir özgürlüğünün ulaştığı boyutlara,  Avusturya’ya okumaya giden öğrencilerin ne kadar başarılı olduğuna,  Avrupa da İslam’ın hiçbir baskı görmeden nasıl rahatça yaşanıldığına dair yayınlar yapıp duruyordu.

O zamanlar 18-19 yaşlarında bir genç olmama rağmen bu haberleri okuyunca ‘Avrupa İslam’ı şu anda bir tehlike olarak görmediği için böyle davranıyor. Ne zaman ki Avrupa, İslam’ı tehlike olarak görmeye başlarsa o zaman özgürlükleri görürüz’ diye geçirirdim içimden hep. Ki son günlerde Avrupa’nın birçok ülkesinde başörtüsünü yasaklamaya dair kanunların çıktığını veya çıkartılmaya çalışıldığını okuyoruz. Çünkü batı için özgürlük, insan hakları, demokrasi gibi süslü kavramlar, onların çıkarlarına hizmet ettiği ölçüde kıymetlidir. Üzerine kıyametler koparılan bu evrensel değerler, aslında batı için acıktıklarında yiyebilecekleri helvadan yapılmış puttan başka bir şey değildir.

Şimdiler de ise bu olayın başka bir versiyonu yaşanıyor diyebiliriz. Özellikle Trump’ın başkan seçilmesinden sonra ulusal gazetelerde köşe yazarlığı yapan,  iktidara yakınlığıyla bilinen muhafazakâr tandanslı gazeteciler neredeyse Trump’ı dünyayı kurtaran adam olarak lanse edecekler. ‘Vay efendim Obama döneminde dünya şöyle karışmış, işte Obama yönetimi Suriye’de şöyle korkak davranmış. Trump’ın gelmesiyle, gerilen Türkiye-Amerika ilişkileri yine eski günlerine dönebilirmiş, efendim Amerika da ana akım medya Trump’a karşıymış’ falan filan…

İnsan bu yazıları ya da bu gazete haberlerini okuyunca hayretler içerisinde kalıyor. Çünkü aynı isimler Obama,  Demokrat Parti’nin başkan adaylığına talip olduğu günlerde de müthiş bir Obama reklamı yapmışlardı. Ama işin aslı şudur ki; Amerika’da tahtarevalli siyaseti hâkimdir. Bir demokratlar kazanır başkanlık yarışını, bir cumhuriyetçiler. Ve yeni gelen başkan dünyaya hep dünyayı kurtaran adam olarak lanse edilir. Bir tiyatro sergilenir adeta. Yani aslında Obama neyse Trump odur. Trump neyse Obama odur.

Amerikan başkanlarının takımlarına sadece futbol oynatmayı düşünen futbol takımı başkanlarından hiçbir farkı yoktur. Onlar kendilerine biçilen rolü oynarlar sadece. Demokratlar kuzu rolüne bürünürler, Cumhuriyetçiler ise kurt. Bu başkanların arkalarında ki güçler silah ve petrol lobileridir. Ne Suriye onlar için önemlidir ne Libya, ne Irak, ne İran, ne Mısır ne de Türkiye. Onlar kendilerinin doğusunda yaşayan halkların ölüsünü severler sadece.

Dünya şu an 1’nci Dünya Savaşı öncesini andırıyor. Müthiş bir paylaşım savaşı söz konusu. Rusya eski gücüne kavuşuyor, Çin çok kalabalık nüfusuyla gümbür gümbür geliyor. Dünya bir barut deposu üzerinde adeta. Son birkaç ay içerisinde öldürülen Rus diplomatlar veya Karadeniz’de düşen Rus uçağı,  çalınan savaş tamtamlarının ön hazırlığı sanki ve herkes kendine biçilen rolü oynuyor sadece. Bundan dolayı Trump’la ilgili yapılan yorumlar insanı güldürmekten başka bir işe yaramıyor.

Sözün özü biz silkelenip kendimize gelmediğimiz müddetçe de bize bu filmi seyrettirmeye devam edecek olmaları.  

 

SELAM VE DUA İLE

 

 

               

 

 

                

Yazar Hakkında

Toplam

7

Makale

ibrahim Dağlar

Önceki KÜRESEL GIDA VE İLAÇ TERÖRÜ!
Sonraki

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.