Araştırma yapacak lisansüstü öğrencilere burs fırsatı

Araştırma yapacak lisansüstü öğrencilere burs fırsatı

Yükseköğretim Kurulunca üniversitelerin araştırma projelerinde görev yapacak yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ilk kez verilecek bursların üst sınırları belirlendi.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararına göre, üniversitelerin araştırma projelerinde görev alan yükseklisans öğrencilerine ilk kez aylık bin 400 lira, doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 100 liraya kadar burs ödenecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yaptığı açıklamada, üniversitelerin kendi araştırma fonlarından bursiyer çalıştırabilmeleri için Üretim Reform Paketi kapsamında yasal düzenlemenin yapıldığını hatırlattı.

Üniversitelerin organize edeceği yeni bir destek mekanizmasının böylece yasal dayanağa kavuşturulduğunu ifade eden Saraç, "Bu yeni düzenleme ile üniversiteler bilimsel araştırma projeleri birimlerince kendi kaynaklarından desteklenen projelerde bursiyer istihdam edebilecek. YÖK Yürütme Kurulunca bursiyerlere ödenebilecek bursların üst sınırları belirlendi. Bu kapsamda üniversiteler, projelerde görev alan yükseklisans öğrencilerine aylık bin 400 lira ve doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 100 liraya kadar burs ödeyebilecekler." dedi.

Ülkenin sürdürülebilir kalkınması ve sosyo-ekonomik ile kültürel gelişiminde nitelikli insan kaynağının önemine dikkati çeken Saraç, bu düzenlemenin Türkiye'de yükseköğretim tarihinde ilk uygulamalar arasında olduğunu vurguladı. Saraç, "Bu düzenleme, yükseköğretim kurumlarınca desteklenen projelerin niteliğini daha da artıracak ve böylelikle üniversitelerimizin Ar-Ge yetkinliği daha da gelişecek." ifadelerini kullandı. (İLKHA)


Önceki Sağlık uzmanlarından uyarı: Önlemleri alın kemik erimesini önleyin
Sonraki Devlet Personel Başkanlığından açıklama: Bin 500 işçi alınacak

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.